Podstawowy kurs turystyki wysokogórskiej

Podstawowa część intensywnego kursu zimowego turystyki wysokogórskiej jest szkoleniem przeznaczonym dla osób, które już trochę chodzą po górach, natomiast dotychczas raczej tylko wędrowały po górach w warunkach letnich, a jeśli także zimą, to tylko po przetartych szlakach pomiędzy schroniskami. Nadchodzi jednak taka chwila, kiedy taka turystyka staje się dla nas niewystarczająca i chcemy zakosztować innych form eksploracji gór zimą. Dowiedzieć się jak poruszać się w rakach, jak używać czekana albo innego sprzętu alpinistycznego. Nauczyć się podstaw nauki o lawinach. Potrafić zaplanować trasę swojej wycieczki oraz wytyczyć ją w terenie. Dowiedzieć się co robić w sytuacjach awaryjnych albo jak poradzić sobie w razie konieczności biwaku. Te umiejętności, zdobyte podczas intensywnego kursu turystyki zimowej, sprawią, że stanie przed Wami otworem świat zimowych wędrówek po Tatrach. Na kursie turystyki zimowej uzyskacie także podstawy do tego, aby rozpocząć dalszą przygodę, tym razem z górami o alpejskim charakterze, wszędzie tam, gdzie warunki zimowe królują również latem.

Opis

Podstawowy zimowy kurs turystyki wysokogórskiej to propozycja dla osób, chcących zacząć przygodę z górami zimą. Zarówno dla osób początkujących, które wędrowały do tej pory po górach latem i w życiu nie widziały z bliska raków i czekana, jak i dla tych, którzy mają już na swoim koncie nawet ambitne wejścia, ale do tej pory byli całkowicie zdani na wiedzę i umiejętności przewodników, a teraz dzięki kursowi turystyki zimowej chcą się usamodzielnić.

Na kursie turystyki zimowej dowiesz się jak zaplanować wycieczkę wysokogórską, jak dobrać cel do warunków i swoich umiejętności, jak się przygotować sprzętowo i nie tylko. Kurs turystyki zimowej da Ci też dużą dawkę ważnych praktycznych umiejętności, które będziesz ćwiczyć w terenie. Chodzenie w rakach i z czekanem, wyhamowywanie upadków czekanem, podstawy asekuracji linowej i budowy stanowisk, awaryjny biwak czy akcja ratunkowa w lawinie to tylko niektóre umiejętności, które poznasz i przećwiczysz na kursie turystyki zimowej. Poznasz także podczas kursu turystyki zimowej teoretyczne podstawy wiedzy o lawinach, podstawowe węzły alpinistyczne oraz wiele innych zagadnień.

Czas

3 dni

Start

14:15

Miejsce

Dolina Kieżmarska (Tatry)

Cena

Koniec

18:00

Poziom

podstawowy

Punkt spotkania

Parking Biela Voda

Noclegi

Chata Pri Zelenom Plese

Grupa

4 osoby

Dlaczego z nami

  1. Tylko u nas jeden instruktor szkoli cztery osoby, a nie jak w innych szkołach sześć. Dzięki temu nie marnujesz podczas kursu czasu na bezczynne czekanie i marznięcie.
  2. Taka formuła szkolenia umożliwia szybsze opanowanie wszystkich zagadnień, zarówno w aspekcie teoretycznym jak i praktycznym. Instruktor ma możliwość indywidualnej pracy z każdym z kursantów, a Ty masz pewność, że każdą umiejętność uda Ci się należycie przećwiczyć.
  3. Nasze szkolenie trwa trzy dni – od piątkowego popołudnia do niedzielnego wieczoru. Są to dni bardzo intensywne, wypełnione od świtu do nocy ćwiczeniami w terenie oraz zajęciami w schronisku. Żadna chwila nie jest zmarnowana. Dlatego nasz kurs to idealna propozycja dla osób ceniących swój czas i nastawionych na maksymalnie efektywną naukę.
  4. Kursy turystyki wysokogórskiej prowadzimy w Tatrach Słowackich w jednym w jednym z najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych widokowo miejsc, Dolinie Kieżmarskiej, zaledwie ok. 20 km od przejścia w Jurgowie. Turystów jest tam zdecydowanie mniej niż po polskiej stronie. Naszą bazą jest słynące z pysznego jedzenia schronisko Chata Pri Zelenom Plese. Leży ono na wysokości ok. 1600 m n.p.m. Warunki zimowe panują tam od grudnia do maja, nawet gdy na nizinach zima jest słaba, tutaj nigdy nie ma problemów z pokrywą śnieżną. Miejsca szkoleniowe są bardzo blisko schroniska, dzięki czemu nie tracimy czasu na podejścia, a w razie przemarznięcia można szybko i bezpiecznie schronić się w Chacie.
  5. Istnieje możliwość dojazdu na kurs z instruktorami.

Nauczymy Cię

  • Planować zimowe wyjścia w góry i odpowiednio się do nich przygotowywać
  • Rozpoznawać główne zagrożenia w górach i im zapobiegać
  • Posługiwać się podstawowym sprzętem alpinistycznym jak raki, czekan, uprząż, lina czy karabinki oraz ABC lawinowe
  • Bezpiecznie poruszać się w terenie górskim
  • Wyhamowywać upadki za pomocą czekana
  • Wiązać podstawowe węzły
  • Budować stanowiska asekuracyjne w śniegu
  • Stosować podstawowe techniki asekuracji w terenie turystycznym
  • Stosować podstawy profilaktyki lawinowej
  • Przeprowadzić podstawowe działania ratunkowe w sytuacji zejścia lawiny
  • Budować awaryjne schronienie w jamie śnieżnej

Zajęcia odbywają się w formie ćwiczeń w terenie, wykładów i zajęć praktycznych w schronisku oraz wycieczki w teren górski.

Cena szkolenia zawiera

  • uczestnictwo w kursie
  • ubezpieczenie KL i NNW
  • możliwość bezpłatnego wypożyczenia sprzętu alpinistycznego i lawinowego

 

Cena szkolenia nie zawiera

  • kosztów noclegów i wyżywienia
  • kosztów dojazdu

Program szczegółowy

Nocleg i wyżywienie

Nocujemy w schronisku Chata Pri Zelenom Plese w Dolinie Kieżmarskie.

Sprzęt

Podstawowy kurs turystyki zimowej to świetny pomysł dla każdego turysty, któremu chodzenie po górach w warunkach letnich przestaje wystarczać. Ukończenie kursu turystyki zimowej pozwala rozwinąć swoje górskie pasje: podejmować coraz to ambitniejsze wyzwania górskie i stać się samodzielnym turystą zimowym w górach. Przede wszystkim kurs turystyki zimowej, a dokładniej nabyta na nim wiedza i umiejętności, zwiększy Twoje bezpieczeństwo w górach.

Na kursie turystyki zimowej dowiesz się jak planować wycieczkę w góry zimą oraz jak się do niej przygotować. Podczas podstawowego kursu turystyki wysokogórskiej nauczysz się chodzić w rakach i z czekanem, jak hamować upadek mając do dyspozycji czekan, jak budować stanowiska asekuracyjne w terenie turystycznym, jak wiązać się liną i poruszać się w górach w zespole linowym. Kurs turystyki zimowej pozwoli też na zyskanie tak teoretycznej wiedzy, jak i praktycznych umiejętności z zakresu wiedzy o lawinach oraz ratownictwa lawinowego. Na podstawowym kursie turystyki wysokogórskiej dowiesz się też jak reagować w sytuacjach awaryjnych, w tym jak zbudować bezpieczny biwak zimą.

Fot. Aleksandra Dzik

Fot. Aleksandra Dzik

Podstawowy kurs turystyki zimowej z BluEmu odbywa się w grupach czteroosobowych. Dzięki temu nauka jest bardziej efektywna a instruktorzy mogą pracować nad każdą umiejętnością indywidualnie z każdym uczestnikiem i każdą uczestniczką kursu. Maksymalnie w jednym czasie, łącznie na obydwu poziomach, podstawowym i zaawansowanym, szkolimy na kursach turystyki wysokogórskiej trzy grupy. Najczęściej są to dwie cztero-, czasem trzyosobowe grupy podstawowe, pracujące w ramach kursu turystyki zimowej z dwoma instruktorami, oraz jedna trzy- lub czteroosobowa grupa kursantów realizujących wyższy, zaawansowany poziom kursu turystyki wysokogórskiej.

Podstawowe szkolenie z turystyki zimowej trwa trzy dni. Podstawowy kurs turystyki zimowej realizujemy w Tatrach Słowackich. Bazą naszego kursu turystyki zimowej jest schronisko Chata Pri Zelenom Plese w Dolinie Kieżmarskiej. Ten rejon Tatr Słowackich jest nie tylko bardzo malowniczy, ale dostarcza też znakomitych terenów dla prowadzenia szkoleń z turystyki zimowej.

Zanim rozpoczniemy zajęcia praktyczne na podstawowym kursie turystyki wysokogórskiej odbędziemy zajęcia na sali, przygotowujące do działań w terenie. W pierwszy dzień kursu turystyki zimowej podczas wykładu i dyskusji dowiemy się jak przygotować się do wycieczek wysokogórskich zimą. Omówimy na kursie turystyki zimowej strój turysty zimowego: od odzieży termoaktywnej poprzez kurtkę puchową aż po szczegóły takie jak odpowiednie rękawiczki, buty czy ochraniacze.

Dowiemy się także na kursie turystyki wysokogórskiej jak pakować plecak na krótsze i dłuższe wędrówki w góry. Już na samym początku kursu turystyki zimowej, podchodząc do schroniska, dowiemy się jak mocować elementy sprzętu takie jak czekan czy kask do plecaka. Omówimy również podczas wykładów pierwszego dnia kursu turystyki zimowej dobór plecaka odpowiedniego do działań w górach zimą. Podczas zajęć pierwszego dnia kursu turystyki zimowej poznamy też elementy ABC lawinowego, czyli detektor lawinowy, sondę lawinową i łopatę lawinową, oraz nauczymy się je prawidłowo nosić ze sobą i na sobie, a także poznamy na kursie turystyki wysokogórskiej zasady obsługi detektora lawinowego.

Fot. Aleksandra Dzik

Fot. Aleksandra Dzik

Podczas zajęć praktycznych, które na podstawowym kursie turystyki zimowej zajmą nam niemal całą sobotę i niedzielę, najpierw nauczymy się prawidłowo dopasowywać do swojego rozmiaru, przygotowywać przed działalnością górską oraz zakładać na siebie sprzęt alpinistyczny. Dowiemy się na kursie turystyki zimowej jak regulować raki, jak dobrać długość czekana do swojego wzrostu, jak dopasować kask wspinaczkowy, jak wyregulować odpowiednio uprząż wspinaczkową oraz jak założyć na uprząż taśmy wspinaczkowe, karabinki, przyrząd asekuracyjno-zjazdowy czy prusiki.

Podczas zajęć w terenie na podstawowym kursie turystyki zimowej nauczymy się wielu praktycznych umiejętności. Poznamy na podstawowym kursie turystyki wysokogórskiej różne techniki chodzenia w rakach, przećwiczymy także kilka sposobów posługiwania się czekanem turystycznym. Poznamy także na kursie turystyki zimowej – a następnie wielokrotnie przećwiczymy – sposoby hamowania upadków przy użyciu czekana. Na kursie turystyki zimowej upadki będziemy ćwiczyć w różnych wariantach: spadając na plecach i na brzuchu, głową w górę i głową w dół.

Podczas kursu podstawowego turystyki wysokogórskiej poznamy też podstawowe węzły, przydatne w turystyce wysokogórskiej: kluczkę, krawat, kilka wariantów ósemki, wyblinkę, półwyblinkę, motyl alpejski oraz węzły zaciskowe, przede wszystkim węzeł Prusika, a także węzeł tatrzański skrajny. Wykorzystując zdobyte umiejętności nauczymy się na kursie turystyki zimowej oraz przećwiczymy w terenie budowę rozmaitych stanowisk i punktów asekuracyjnych w terenie turystycznym: z czekana lub dwóch czekanów, z szabli śnieżnej, z deadmena, z plecaka bądź nart, z grzyba śnieżnego, z kosodrzewiny, drzewa lub skały. Na szkoleniu z turystyki wysokogórskiej nauczymy się też zakładać zjazd i zjeżdżać na linie z samodzielnie zbudowanych stanowisk.

Odbędziemy też na podstawowym kursie turystyki wysokogórskiej wycieczkę w teren wysokogórski, podczas której przećwiczymy zdobyte wcześniej umiejętności w praktyce. Poznamy też i przećwiczymy zasady wiązania się liną w różnym terenie oraz zasady poruszania się w zespole linowym. Przećwiczymy również na podstawowym kursie turystyki zimowej przygotowanie do awaryjnego biwaku. Poznamy zasady budowy jamy śnieżnej, umożliwiającej przetrwanie nocy w górach zimą, a także zbudujemy na kursie turystyki zimowej taką jamę śnieżną samodzielnie w grupie kursantów.

Fot. Aleksandra Dzik

Fot. Aleksandra Dzik

Oprócz tego na kursie podstawowym turystyki zimowej poznamy podstawy lawinoznawstwa. Nauczymy się zasad planowania bezpiecznej pod względem lawinowym trasy i dowiemy się, jak stopnie zagrożenia lawinowego, wyznaczane codziennie przez służby ratunkowe, przełożyć na wybór bezpiecznego celu wycieczki oraz drogi do niego. Na zajęciach kursu turystyki zimowej poznamy także i przećwiczymy, najpierw na Sali w schronisku, a następnie w terenie, zasady ratownictwa lawinowego. Każda kursantka i każdy kursant będzie musiał na kursie turystyki wysokogórskiej samodzielnie odszukać za pomocą detektora i sondy lawinowej osobę „zasypaną”, tzn. instruktora ukrytego w jamie śnieżnej. Na zakończenie zajęć praktycznych na podstawowym kursie turystyki zimowej kursanci będą musieli samodzielnie i na czas przeprowadzić od początku do końca samodzielną akcję ratownictwa lawinowego, odnajdując zakopane detektory oraz manekiny.

Na zakończenie podstawowego kursu turystyki zimowej wszyscy kursanci, którzy zaliczą zajęcia w ramach kursu turystyki wysokogórskiej, otrzymają certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia podstawowego z turystyki zimowej. Ukończenie podstawowego kursu turystyki zimowej będzie dla kursantów furtką do stania się samodzielnymi turystami górskimi.